HESAPVERİLEBİLİRLİK VE HESAPVERİLEBİLİRLİĞİN OLUŞTURULMASI; KURUMSAL YÖNETİŞİMİN DAVRANIŞSAL BAKIŞ AÇILARININI KEŞFETME ÇALIŞMASI

Author:

Year-Number: 2017-59
Number of pages: 577-601
Mendeley EndNote Alıntı Yap

Abstract

Yönetim kurulu hesapverilebilirliği nedir ve böyle hesapverilebilirlik nasıl oluşturulur? Roberts, McNulty ve Stiles bu konuda, kurumsal yönetişimin ve hesapverilebilirlik kurulunun davranışsal bakış açısının keşfetmek için bir çerçeve önermektedir. Bu çalışma çerçevesinin bize katkısı bilgi birikimi ve bir araştırma gündemine yön sağlamak için yardımcı olabilecek bir terminoloji geliştirmektir. Terminolojinin tutarlı kullanımı, bilgi birikimi ve bir çekirdek bilim adamı grubu tarafından kabul edilen araştırma planı harekete geçirici bilgiyi oluşturmak için önemli potansiyele sahip gelecek vaat eden bir araştırma alanı gelişmekte olan ilk adımlardan bazılarıdır. Bu çerçevebize yönetim kurulu araştırma kara kutusunu açmak için gösterilen gayretin bazı araştırma, kavram ve anekdotlarınsınıflandırılmasın dayardımcı olabilir.

Keywords

Abstract

What is board accountability, and how is such accountability created? This response to Roberts, McNulty and Stiles suggests a framework for exploring behavioural perspectives of boards and corporate governance. The contribution of this framework is to develop a terminology that may help us accumulate knowledge and provide directions for a research agenda. The consistent use of a terminology, the accumulation of knowledge and an accepted research agenda among a core group of scholar are some of the first steps in developing a promising research field with considerable potential tocreate actionable knowledge. The framework can help us sort some of the research,concepts and anecdotes that have been presented in efforts to open the black box of board research.

Keywords