KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ FİRMALAR ÜRETTİKLERİ ÜRÜNLERİ YURTİÇİ VE YURTDIŞI PAZARDA NASIL SATABİLİRLER? KONYA SANAYİSİNDEN OTOMOTİV YEDEK PARÇA ÜRETİMİ YAPAN FİRMA ÖRNEĞİ VAKA ÇALIŞMASI

Author:

Number of pages: 528-546
Year-Number: 2017-49

Abstract

Konya'daki otomotiv yedek parça sektörü, göz ardı edilmemesi gereken büyük bir ekonomik güce sahiptir. Özellikle bu sektördeki üreticilerin iyi fiyatlarla kaliteli ürünleri var. Fakat satış oranı talep oranına kıyasla çok düşüktür. Bu sonuçların sebebi, her fabrikada satış pazarlama ve iletişimi konusunda bir uzman bulunmamasıdır. Böylece müşteri her zaman eksik bilgi ile karşılaşıp duruyor. Etkili bir müşteri olmadan önce bir müşteri ilk potansiyeldir ve buna PROSPECT denir. Dolayısıyla, yapılması gereken daha sonra bir satış çabasına girmek ve yeni potansiyel müşteriler aramaktır. Bu açıdan bakıldığında, araştırmalarımı, müşterilerin kendileri ile olan iletişim araştırmaları üzerinde yönlendirdim. Konya'da yedek parça imalatçısı "Loem Yedek Parça" örneğini baz aldım. İletişim tekniklerinin tartışılması için bir istemci portföyüne ve bir bilgisayar aracı olarak, esnek bir veri tabanının oluşturulması için VBA MACROS ve Excel'i kullandım.

Keywords

Abstract

The automotive spare parts sector in Konya has a great economic power which must not be overlooked. Especially that manufacturers have high quality products with good prices. But the rate of sales is very low compared to the rate of demands. The reson of these results is that in each factory there is not a specialişte in sales marketing and communication. So the customer is always in front of a lack of information. Before being an effective customer a customer is first potential and it is called: PROSPECT. So it is to look for new potential customers to which a sales effort will be made later. It is in this angle that I oriented my research on the prospecting of the clients communication with them. According to an example of spare parts manufacturer Loem Spare Part in Konya. Who needs a client portfolio of communication thecniques argumentation and as a computer tool I used VBA MACROS and Excel for the creation of a flexible database.

Keywords